Jsme oddíl vodních skautů z Plumlovska a děláme vše, co jiní skauti, jen pro výchovu dětí využíváme vodu a to od plavání přes vodáctví až po jachting.

Skautská základna

"JURTA"

Naší skautskou základnu najdete přímo pod hrází Plumlovské přehrady u výpustě. Jurta se jmenuje proto, že na místě srubu jsme po čtyři roky používali jako klubovnu mongolský stan jurta. Nyní se pomalu dokončují práce na srubu, který svým tvarem stále jurtu připomíná.

Najdete nás tu většinou od začátku října do konce března (podle počasí).

Loděnice

Naší loděnici, kde máme uloženu většinu lodí, najdete u Podhradského rybníku přímo pod zámkem na Plumlově.

Jsme tam za příznivého počasí a věnujeme se plavbě na kajacích, kánoích, pramicích nebo plachetnicích. Případně jen tak řádíme ve vodě.

IČO

korespondenční adresa

Prostějovská 247/58, Mostkovice 79802

sídlo

Zámek 99, Plumlov 79803

č. účtu

2701149667/2010 Fio Bank

vodniskautezhane@volny.cz

datová schránka

x5rrkmh

Oddílové pokřik

Me plomlovští Bukanýři sme hodní                    - ne raubíři!

Plomlov leží na západě,  na západě           krásné Hané.

A západní Hanáci só ti správní vodáci.

Plavání je pro nás radost, nedělá nám       žádnó starost.

Vodní skaute od Plomlova umí                 plachtit pádlovat,

společně pak u ohýnku s kytaró si notovat.

SKAUTING

• Skauting je školou občanství - cestou znalostí životních podmínek v přírodě.

• Skauting je radostná hra, kde vedoucí a děti sdílejí společná dobrodružství jako starší a mladší bratři, kde získávají zdraví a štěstí, zručnost a ochotu pomoci.

Skautská výchova se snaží udělat z dětí lepší lidi - v terminologii G. B. Shawa: někoho takového, kdo nebere ze světa více, než dává. (1919)

Hra je prvním vychovatelem - to platí jak pro zvířata, tak pro lidi. Hrou učíme děti drobnosti, což by je mělo vycvičit, aby byli schopni dělat velké věci.

• v souvislosti s jednou reportáží napsali v Prostějovském denníku:

Skauti udržují při životě tradiční hodnoty a postoje

Pomáhají, neškodí, zažívají hodně zábavy a průvodci každým dnem jsou jim morální hodnoty. Takoví jsou skauti, na souši i na vodě. Je až s podivem, že se podobná organizace dodnes zachovala. Pokud totiž přistoupíme na myšlenku, že svět nemíří zrovna správným směrem, pak by zrovna skauti už pravděpodobně neexistovali. Podobné organizace jsou však potřeba. Udržují totiž při životě tradiční hodnoty a postoje, které společnost spíše odsouvá na okraj zájmu.

V historii jsme mohli vidět, že zrovna skautské oddíly jsou nositeli něčeho dobrého, něčeho, co se např. totalitnímu režimu vůbec nelíbilo. I to, jak se představitelé nesvobodných států chovali právě k nim ukazuje, že tato skupiny mají smysl a zároveň svůj vliv.

Michal Sobecký - Prostějovský deník